Spesialbestilte modeller / Custom build models

Savoia S55, 1928, 1:12, vingespenn 200cm. North Pole Expeditions Museum (tidl. Spitsbergen Airship Museum), Longyearbyen

Konstruksjon/bygging: Arild Tangerud

Amundsens Dornier Wal, 1925, målestokk 1:18, vingespenn 125cm. Midt Troms Museene.

Planen er å tilby denne som RC byggesett i målestokk 1:12, vingespenn 188cm.

Konstruksjon/bygging: Arild Tangerud

6 svar

  1. Terje Juelsrud | Svar

    Hei !

    Er det noen hos dere som vet om det er mulig å få tak i flymodellen, Dornier Wal, som et modellbyggesett i tre eller plast ?

    Takk for svar ifra

    Terje J

  2. Hei,
    den «norske» varianten av Wal finnes ikke som byggesett så vidt jeg vet.
    Huma har et plastbyggesett i 1:72 av en senere variant men det er mye arbeid å konvertere den til Amundsens Wal.
    Som du ser av teksten under bildet er planen å tilby Walen som en 1:12 skala RC modell og 1:18 modellen på bildet er konstruert med tanke på dette.
    Arild

  3. Hei,

    Flotte modeller og fint at du legger om Wal´en til RC. Men 188 cm i vingespenn eretter min mening for lite. Kan du lage den i en større versjon vil den bli en modell som kan fly mer skala. Det er visst ingen andre som har den som tegning eller sett for RC. Hva med en på ca 2,5 meter????

    Terje B

    1. Tja tja…
      1:12 er 188cm vingespenn og det aller meste av vinge- og kroppspant er tegnet i 3mm materialer. (modellen på bildet er faktisk forminsket til 1:18)
      Hvis konstruksjonstegningen ganges med 1,33 (for alle oss som enda kan hoderegning) ender vi på 250cm vingespenn og 4mm spant.
      Vinge/hale er nok rimelig klart for produksjon men skroget trenger litt finjustering.
      Arild

  4. O. Terje Brantenberg | Svar

    Hei igjen Arild!

    Lenge siden sist! Ble det noe av den store Wal´en for RC????

    hilsen

    Terje

    1. Hei hei,
      prosjektkøen er nok litt for lang men som jeg nevnte ved forrige korsveg så kan jeg jo ta en rask gjennomgang av f.eks. halepartiet og sende deg et 1:9 spantesett for vurdering.
      Arild

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: